Kadın Giyim Modelistliği

Tanımı

Kadın giyim modelisti; kadın giysilerine ait kalıp, kalıba uygun şablon, serileme ve pastal planı hazırlama, örnek dikiminin yapılmasını sağlama, iş geliştirmeye yönelik önerilerde bulunma bilgi ve becerisine sahip meslek elemanıdır.

Görevleri

Kadın giyim modelistlerinin görevleri;

• İş planı yapmak,

• Belirlenen modele ve ölçüye uygun kalıp hazırlamak,

• Kalıpları serileştirmek,

• Kalıpları şablonlamak,

• Kalıp ve modele uygun malzeme tespiti yapmak,

• Pastal resmi hazırlamak,

• Numune dikimi yaptırmak,

• Meslekî gelişime ilişkin etkinliklere katılmak,

şeklinde sıralanabilir.

Meslek Elemanlarında Aranan Özellikler

Kadın giyim modelistlerinin;

• İş ahlâkına sahip olması,

• Görme ve işitme duyu organlarının işlevlerini tam olarak yerine getirmesi,

• El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmesi,

• Titiz olması,

• Bedenen ve ruhen sağlıklı olması,

• Göz ve ellerini uyumlu bir şekilde kullanabilmesi gerekmektedir.

Meslek Elemanlarında Aranan Özellikler

Kadın giyim modelistliği ile ilgili lise düzeyinde meslekî eğitim Anadolu kız meslek, kız meslek, kız teknik, Anadolu, ve meslek liselerinde verilmektedir. Ayrıca, 2005-2006 eğitim öğretim yılından itibaren meslek liselerinin giyim üretim teknolojisi diploma programında da meslekî eğitim verilmeye başlanacaktır.

Lise öğrenimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler meslek yüksek okullarının; tekstil, deri konfeksiyon, kostüm tasarımı bölümlerine sınavsız geçiş yapabilirler.

Bu alanda eğitim görmüş öğrenciler üniversite giriş sınavında başarılı oldukları takdirde; giyim endüstrisi öğretmenliği, giyim öğretmenliği, hazır giyim öğretmenliği lisans programlarına devam edebilirler.

Ön lisans programlarını başarı ile bitirenler açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı olurlarsa; giyim endüstri öğretmenliği, giyim öğretmenliği, hazır giyim öğretmenliği, moda tasarım, moda tasarım öğretmenliği lisans programlarına geçebilirler.

Çalışma Ortamı ve Koşulları

Kadın giyim modelistleri, çalışmalarını kapalı mekânlarda yürütürler. Bu mesleği yapan bir kişi görevlerini yürütürken diğer çalışanlarla uyum içinde çalışmak durumundadır. İş, elde yahut makinelerle çalışmayı gerektirmektedir.

Çalışma ortamının kısmen tozlu olmasından dolayı astım ve alerji problemleri olan kimselerin çalışırken gerekli önlemleri almaları gerekmektedir.

İlişkili Meslekler

Kadın giyim modelistliği; kostüm tasarımı, giyim endüstrisi öğretmenliği, giyim öğretmenliği, hazır giyim öğretmenliği meslekleriyle ilişkilidir. Belirtilen mesleklerle ilgili eğitim alındığı takdirde bu mesleklere geçilebilir.

Kaynak : MEGEP

Bu Yazı  Şu Ana Kadar   53   Kere Okundu

54 yorum

  1. merhaba ben avcılar haydar akın lisesinde bu bölümü istiyordum ama şu an kararsız kaldım ve düze gitsem mi diye düşünüyorum bu bölüm iyi midir modacı nasıl olup kendi adımı duyurabilirim ve bu bölüme gidersem mimar sinan güzel sanatlar üniversitesinde moda bölümünü okuytabilirim bu mesleği sevmezsem başka meslek secme nıversitede sansım olabılr mı lutfen yardımcı olunnn yrın karr vermem lazm eğer iyi değilse düze yazlcam yarn lutfenn yardımcı olunn

  2. arkadaşlar ben bu bölümü kazandım ama emin değilim bir gün vaktim var sizinle yormlarnzla karar vereceğim ve yarn düz liseye yazılacağım b u bolum iyi değilse kafam karıştı bu bolumu okuduktan sonra mimar sinan güzel sanatlar üniversitesnde moda bölümünü okuyup baska ulkelerde ünlü bir modacı olabilr miyim bu bolum ıyı mı okuyanlar menmun mu okuyanlar ne oldu üniversite sınavına grp mımar sinanı nkazanabılır mıyım yoksa duze gıdp daha farklı bır meslek mı secıyım oyunculuk falan gbı ne onerrsinzz lutfen soleynn

  3. ben b bölumu kazadndm ama şmdi kararsızm duze mı gtsem dıye dusunorm bu bolum gusel mı burayı btrnce mımar sinan guzel sanatlar lisesnde moda bolumunu okuyup baska ulkelerdede tannmıs bır kişi olaeak unlu bır modacı olobilrmıyım duze gıdp baska bir meslke mı secıyım unıversitede ? yardımcı olunn lutfen yarn hemen yazlmam lazm duze

  4. ben bu bölümü okuyorum ve lise son sınıf öğrncisiyim ben bu bölüme gelmeyi küçükken barbie bebeklerimle oynarken karar vermiştim…
    o kadar zevkli o kadar eğlenceliki düşünsenize kendinize kıyafet dikiyosunuz onu istediğiniz gibi tasarlayıp daha başka hale getiriyosunuz hatta alışverişe gittiğiniz de karşıda duran kıyafetlerin dikişlerine duruşuna bunu nasıl dikmiş burasını nasıl kıvırmış da böyle olmuş gibi şeyler diyor insan belli bir zamndan sonra ama en önemlisi şu ki herkez iyi düşünüp ben hangi meslekte kendimi mutlu hissederim hangi şartlar altında çalışırım ve en önemlisi kimsenn baskısında kalmayın ben ufak bir tavsiye =)her zaman iyi düşünün iyi olsun arkdaşlar… hepinize çok çok başarılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*